مرکز تحقیقات مدل سازی در سلامت
۱۳۹۹/۷/۲۹
1399/07/05
امکان سنجی ریشه کنی کرونا ویروس

با توجه به هشدارهای مقام عالی وزارت مبنی بر حفظ شرایط مهار اپیدمی در کشور مانند ماه های ابتدایی اعلان پاندمی، گذشت بیش از 7 ماه از اپیدمی و متوسط گذشت 14 دوره کمون بیماری و همچنان افزایش موارد بیماری کووید-19 و مرگهای منتسب به آن، لزوم مشارکت همه آحاد مردم و مسئولین و توجه به مهار و کنترل اپیدمی بیش از پیش نمایانگر است. رعایت "جدی و با کیفیت" اقدامات بهداشتی و اصول پایه اپیدمیولوژیک برای مبارزه با این همه گیری نقش تعیین کننده دارد. متن کامل مقاله امکان سنجی ریشه کنی کووید19 را دانلود نمائید. سایر مطالب را از اینجا ملاحظه فرمائید. بطور خلاصه بکارگیری اصول پایه  و ششگانه برای کنترل اپیدمی عبارتند از:

(1) بکارگیری جدی، باقدرت و با کیفیت چهار استراتژی  تشخیص به موقع ، تشخیص زودرس، جداسازی زودرس و مداخله زودهنگام؛ 2) مدیریت پزشکی متمرکز و مقتضی هر منطقه/ استان با توجه به شدت بیماری، ایجاد یک سرپناه پزشکی یا نقاهتگاه برای بیماران خفیف به جای اجازه دادن به آنها جهت در خانه ماندن ، که می تواند به طور موثر از بروز عفونت به صورت خوشه های خانوادگی جلوگیری کند. (3) قرنطینه اجباری 14 روزه برای کلیه تماس های نزدیک موارد  ؛ (4) ملزم کردن همه ساکنان به استفاده از ماسک پزشکی برای جلوگیری از انتقال انسان به انسان و کنترل انتقال هوابرد و اموزش برای درک خطر و رعایت اقدامات بهداشتی مانند شستن دستها و رعایت فاصله فیزیکی و اجتماعی  5) لغو همه تجمعات غیر ضروری و فعالیت های تجمعی ؛ و (6) مهار جوامع مبتلا به COVID-19، حتی در صورت لزوم کل شهرها. 
 منحنی اپیدمی حاد، پیشرونده و تهدید کننده کووید19 در ایران و آمار موارد ابتلا و مرگها را در زیر مشاهده فرمائید. اقدام عاجل و فوری و متناسب با شرایط اپیدمیولوژیک نیازمند است.
 
تعداد بازدید:
259
نویسنده:
منبع:
آدرس : شهركرد ،رحمتيه ، دانشگاه علوم پزشكي شهركرد،مركز تحقيقات مدل سازي در سلامت
كدپستي: 8813833435            تلفن: 4-33335652-038
تاریخ بروز رسانی 1399/07/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-